U14 drengene tog det første stik

På en flot solskins formiddag tog Frem Hellebæk U14 drengene imod Helsingør IF, til efterårssæsonens første kamp.

Drengene startede kampen flot og dominerede det meste.

Efter godt 8 min. tager Viggo en dribletur der efter et par frække træk ender med et korrekt dømt straffe til IFH. Viggo sparker selv, overplacerer og skyder lige over mål, stadigvæk 0 - 0.

Drengene kæmper flot over helle banen, hvilket resulterer i flere kvalificrede nærgående forsøg fra blandt andre Villads og Carl der slider og kæmper på højrekanten. Der er flere gode dybdeløb, desværre lige på den forkerte side af of offside grænsen.

I halvlegens sidste minut samler Helsingørs målmand bolden op, efter endnu et farligt indlæg, Villads scorer 1 - 0 på det efterfølgende inddirekte frispark.

 

Sejrsdansen

 

I 2. halvleg fortsætter drengene med at dominere kampen. I kampen 21. minutrykker Viggo til baglinien, efter et hurtigt taget indkast, smider bolden hårdt og fladt indover, hvor Arthur får den presset over målstregen til 2 - 0

Max, Eskild og Simon skiftes ind i 2. halvleg, hvor de kæmper en hvis del ud af bukserne. Både Max og simon er faktisk tæt på at score.

 

Bagude ejer vores forsvar banene og har fuldstændig lukket Helsingørs angreb ned.

 

Villads har et skud på stolpen fra kanten af feltet og kort efter får vi endnu et straffe efter hånd på bolden. Straffet bliver flot nappet af Helsingørs målmand

 

Kampen ender med en 2 - 0 sejr og vi  kan sammen med drengene glædeos over en god start på turneringen, god fightog en positiv udvikling i spillet

 

Til "Man of the match" blev Viggo fortjent valgt.

 

Drengene spiller deres næste kamp den 22. august ude mod Græsted.

Det sker i i/udenfor klubregi

Tir 22-08-2017 kl. 16:00 - 17:15U8 træner
Tir 22-08-2017 kl. 16:30 - 18:00U9 træner
Tir 22-08-2017 kl. 17:00 - 19:00U10 træning
Tir 22-08-2017 kl. 17:00 - 18:45Træning drenge U17
Tir 22-08-2017 kl. 18:00U15 Drenge 8-mands (03) Efterår, Pulje 1
Tir 22-08-2017 kl. 18:00 - 19:30DGI U11 drenge C 8-mands
Tir 22-08-2017 kl. 18:30 - 20:15Senior træning(alle)
Tir 22-08-2017 kl. 18:30U14 Drenge 2 (04) Efterår, Pulje 1
Ons 23-08-2017 kl. 16:15 - 17:45U11 drenge træner
Ons 23-08-2017 kl. 17:00 - 19:00U15 drengene træner
Ons 23-08-2017 kl. 17:00 - 18:30U12/13 drengene træner
Ons 23-08-2017 kl. 18:45Veteran 2, Pulje 1
Ons 23-08-2017 kl. 19:00U13 Drenge 8-mands 4 (05) Efterår, Pulje 1
Tor 24-08-2017 kl. 16:00 - 17:15U8 træner
Tor 24-08-2017 kl. 16:30 - 18:00U9 træner
Tor 24-08-2017 kl. 16:30 - 18:00U14 drenge træner
Tor 24-08-2017 kl. 17:00 - 19:00U10 træning
Tor 24-08-2017 kl. 18:00U11 Drenge 1 8-mands (07) Efterår, Pulje 1
Tor 24-08-2017 kl. 18:30 - 20:15Senior Træning (alle)
Fre 25-08-2017 kl. 16:15 - 17:45U11 drenge træner
Fre 25-08-2017 kl. 18:30U17 Drenge 1 (01) Efterår, Pulje 1
Lør 26-08-2017 kl. 11:00Serie 4, Pulje 3
Lør 26-08-2017 kl. 11:00U15 Drenge 2 (03) Efterår, Pulje 1
Lør 26-08-2017 kl. 11:15U13 Drenge 8-mands 2 (05) Efterår, Pulje 1
Lør 26-08-2017 kl. 11:30U14 Drenge Øst 1 (04) efterår , Pulje 2
Lør 26-08-2017 kl. 11:30U14 Drenge Øst 1 (04) efterår , Pulje 2
Lør 26-08-2017 kl. 14:00Serie 4(2), 2
Lør 26-08-2017 kl. 16:00Serie 1 , Pulje 1
Søn 27-08-2017 kl. 11:00U13 Drenge Øst 1 8M (05) efterår , Pulje 2
Søn 27-08-2017 kl. 12:00U17 Drenge 3 (01) Efterår, Pulje 1
Man 28-08-2017 kl. 16:30 - 18:00U14 Drenge træner
Man 28-08-2017 kl. 17:00 - 19:00U15 drengene træner
Man 28-08-2017 kl. 17:00 - 18:30U12/13 drengene træner
Man 28-08-2017 kl. 18:30Old boys 2 , Pulje 1
Tir 29-08-2017 kl. 16:00 - 17:15U8 træner
Tir 29-08-2017 kl. 16:30 - 18:00U9 træner
Tir 29-08-2017 kl. 16:30 - 18:00U14 drenge træner
Tir 29-08-2017 kl. 17:00 - 19:00U10 træning
Tir 29-08-2017 kl. 17:00 - 18:45Træning drenge U17
Tir 29-08-2017 kl. 18:00U15 Drenge 8-mands (03) Efterår, Pulje 1
Tir 29-08-2017 kl. 18:30 - 20:15Senior træning(alle)
Tir 29-08-2017 kl. 18:30Ungdomspokalen U13 Drenge 8:8 (05) 17/18, Pulje 1
Ons 30-08-2017 kl. 16:15 - 17:45U11 drenge træner
Ons 30-08-2017 kl. 17:00 - 19:00U15 drengene træner
Ons 30-08-2017 kl. 18:30Veteran 2, Pulje 1
Ons 30-08-2017 kl. 18:30U17 Drenge 3 (01) Efterår, Pulje 1
Ons 30-08-2017 kl. 18:30U14 Drenge 2 (04) Efterår, Pulje 1
Ons 30-08-2017 kl. 18:45U13 Drenge 8-mands 4 (05) Efterår, Pulje 1
Tor 31-08-2017 kl. 16:00 - 17:15U8 træner
Tor 31-08-2017 kl. 16:30 - 18:00U9 træner
Tor 31-08-2017 kl. 16:30 - 18:00U14 drenge træner
Tor 31-08-2017 kl. 17:00 - 19:00U10 træning
Tor 31-08-2017 kl. 18:30 - 20:15Senior Træning (alle)
Fre 01-09-2017 kl. 16:15 - 17:45U11 drenge træner
Fre 01-09-2017 kl. 20:45 - 22:45VM - Kvalifikationskamp